Обратно към категорията

Доверието в институциите продължава да се руши

   

 Доверието в институциите продължава да се руши

Местната власт е с негативен рейтинг

Правителството изживява най-критичния си период от началото на мандата. Доверието в институциите продължава да се руши, като за първи път недоверието в парламента е на по-високо ниво в сравнение със съдебната власт и прокуратурата. Това са изводите от национално представително проучване на общественото мнение, осъществено от Агенция Афис.
 
Оценките и самооценките на българските граждани за заобикалящата ги действителност са се влошили в сравнение с предходните месеци, показва изследването. С два пункта за последния месец е спаднал делът на хората, които преценяват, че живеят по-добре в сравнение с другите, което се съчетава с един пункт нарастване на дела на онези, които смятат, че живеят по-зле.
 
Като основна причина за тези резултати се откроява нарастващото безпокойство за развитието на икономиката, независимо от оптимистичните статистически оценки и прогнози. В общия ранг на важни въпроси за България интервюираните посочват „Доходите и пенсиите“ (23,9%), „Развитието на икономика“ (13,8%), „Безработицата“ (10,7%) и „Финансовата стабилност“ (10,2%), съответно на първо, второ, четвърто и пето място в общата класация. Между тези проблеми в челото се нарежда единствено въпросът за здравеопазването, което заема третото място с 11,5%. В сравнение с месец юли цитираните стойности са били общо с 4% по-ниски.
 
Не по-различна е класацията на проблемите, които хората обозначават като лични. „Бедността“, „Неясните перспективи“, „Безработицата“ и „Пенсиите“ се подреждат съответно на първо, трето, четвърто и пето място със стойности от 15,2%, 13,2%, 11% и 10,8%. Тук проблемите на здравето/здравеопазването са на второ място с 14,9%.
 
Всичко това, заедно с повишаващите се цени на стоките от първа необходимост, както и очакванията за по-високи сметки за ток, парно, вода, е на тенденцията към ръст на обществените тревоги и съвсем логично дава отражение върху отношението към управлението на държавата и върху оценката за политическата обстановка като цяло, посочват социолозите.
 
 
От средата на месец юли бележи рязко покачване делът на гражданите, които оценяват обстановката като крайно напрегната - от 36,8% през юни на 52,3% в края на юли. През септември тревожните оценки леко се успокояват (отчетен е спад с около 3%), но нараства делът на онези, които преценяват политическата обстановка като неопределена - от 25,2% през юли на 30,4% през септември.
 
Ситуацията влияе пряко и на доверието в основните институции на властта. За първи път се случват две неща, изтъкват анализаторите на проучването. Първо, местната власт е с негативен рейтинг (доверието е по-ниско от недоверието) и, второ, недоверието в парламента е по-високо, отколкото в съда и прокуратурата, които обичайно заемаха последните две места в общото подреждане. През септември рейтингът на Народното събрание е затворил дъното на класацията.
 
 
Логично следствие от това е увеличеният ръст на дела на избирателите, които все повече насочват погледа си към варианта „предсрочни избори“ като някаква възможност за промяна. За последните три месеца този дял бележи ръст от 10 пункта и през септември достига ниво от 40%. Готовността за гласуване на евентуални нови избори остава сравнително висока - около 60%. В същото време е налице ясно изразен отлив на активни избиратели от всички парламентарно представени партии и коалиции.
 
 
Допълнителен щрих към общата картина внасят и отговорите на въпроса „Нараства или намалява нивото на корупция“. Според 53,5% от хората това ниво нараства, а според други 31,4% - остава на същото ниво. Едва 10,1% са на мнение, че корупцията в страната намалява, което не се споделя дори от половината от привържениците на партиите от управляващата коалиция.









Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Потребители: „Колкото по-мътна е водата, толкова по-висока е цената!”
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!