Зала „Диана” събра най-добрите български боксьори

публикация на вестник "Делник"
Препълнената зала „Диана” стана свидетел на грандиозно боксово състезание, в което премериха сили най-добрите български боксьори. На 24 ноември в Ямбол се проведе третият финален кръг на Националната боксова лига, който определи шампионите в отделните категории. Залата се оказа тясна за желаещите да видят триумфа на тримата братя Асенови от Боксов клуб „Априлец”, които участваха в състезанието, и заради които финалният кръг се проведе точно в Ямбол. Като жест към местната публика Българската федерация по бокс беше обявила безплатен вход.

Кукери дадоха началото на гала вечерта. Официални гости на състезанието бяха спорният министър Красен Кралев, Красимир Инински – член на УС на европейската боксова конфедерация, вицепрезидент на български олимпийски комитет, президент на Българска федерация по бокс, Емилия Груева – председател на женската комисия към Международната боксова асоциация, Георги Господинов – медалист от Монреал 1982 г. Свилен Русенов  – медалист от олимпиадата в Барселона, Ивайло Маринов – олимпийски шампион от Сеул. Присъстваха и кметът на община „Тунджа” Георги Георгиев и зам.-кметът Станчо Ставрев и зам.-кметът на община Ямбол Илияна Бицова.

Атанас Николов, член на УС на Българската федерация по бокс и председател на Национална боксова лига отбеляза съдействието на общините Ямбол и „Тунджа“. Той благодари на кмета на „Тунджа”, че е дал възможност на братята Асенови да стигнат до международни победи.

Състезателите бяха разделени на четири отбора – Ханове“ (с треньор Палми Ранчев), „Лъвове“ (Жоел-Солер Арате), „Багатури“ (Валентин Поптолев) и „Вълци“ (Александър Александров). Срещите се проведоха в три рунда, всеки от които траеше по три минути.

И тримата братя Асенови успяха да спечелят мачовете си с 3:0 съдийски гласа. Боян Асенов от отбор „Ханове” спечели срещу Стефан Иванов в категория 56 кг.

Катин Асенов от отбор „Ханове” победи Михаил Куртев в категория 60 кг. Най-добрият български боксьор Даниел Асенов от отбор „Багатури” спечели в категория 56 кг срещу Емануил Богоев.

Крайните победители във всяка категория получиха премия от 1000 лв., а клубовете получават по 70 т. за всяка победа на свой състезател, колкото от едно републиканско първенство.